You Are Viewing

A Blog Post

Copywriting, czyli mamy stronę i co dalej..

No właśnie, mamy już swoją stronę, jak powinniśmy przygotować jej treść, jaka powinna być.                     Każdy powie, że dobrze opisująca naszą ofertę, oryginalna, interesująca, cenna merytorycznie – i z pewnością będzie mieć rację. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić i na co jeszcze zwrócić uwagę.

W ciągu ostatnich trzech lat, Google wprowadzał szereg poprawek do algorytmu swojej wyszukiwarki. Głównym zadaniem tych zmian jest lepsze analizowanie profili linków zwrotnych, (tzw. backlinków), poszczególnych stron oraz obniżenie pozycji w rankingach tych witryn, które posiadają ich niewielką ilość       lub zawierają linki pochodzące z podejrzanych wg. Google źródeł. Nie poznamy jednak wszystkich ścieżek, którymi podążają algorytmy Google’a. Pozostaje nam zatem skupić się na tym, co jest pewne w kontekście pozycjonowania – na wartościowych tekstach.

Copywriting, czyli wartościowy tekst nabiera znaczenia

Każdy z nas ma swoje ulubione fanpage na FB, czy blogi, które chętnie śledzi.                                                     Co o tym decyduje, że zaglądamy na dobrze prowadzone fora internetowe? Otóż możemy się z nich wiele dowiedzieć, znajdujemy odpowiedzi na nasze wątpliwości i pytania, często porady, sugestie.                               To właśnie kwintesencja wartościowych treści. Google naturalnie o tym „wie” i coraz lepiej radzi sobie               z odróżnianiem tekstów wartościowych od tych, które tylko wartościową treść udają.                                  „Ciągle ulepszamy algorytm wyszukiwarki, by pokazywała ona jak najbardziej trafne wyniki i by ograniczać wyniki mało wartościowe dla użytkowników i spam, czyli wyniki bezwartościowe” – tak opowiadał o tym      Piotr Zalewski z Google Polska.

Siła unikalnych artykułów

Unikalny, a zarazem wartościowy tekst to ten, który jeszcze nie został stworzony, który stanie się jedyny           w swoim rodzaju i wyróżni się spośród milionów innych funkcjonujących w sieci. Czym zatem winien charakteryzować się dobry tekst na naszej stronie internetowej, jaki powinien być?

Oryginalny (unikalny), ma w jasny i czytelny sposób przekazać najważniejsze informacje o firmie, jej ofercie itp.

Zwięzły (na ile to możliwe) – w dzisiejszych czasach tekst przegrywa ze zdjęciami, krzykliwymi tytułami, memami i obrazkami. Długi artykuł raczej zniechęci niż zachęci do czytania. Najważniejsze jednak,                aby „wciągnął” czytelnika – i to jest właśnie definicja copywritingu

Wartościowy merytorycznie – w tym właśnie celu warto stworzyć oddzielną zakładkę, niech to będą aktualności lub blog, gdzie co pewien czas będą pojawiać się krótkie artykuły, poradniki na dany temat, (związany z naszą ofertą, choć nie zawsze w pełni), czy też relacje z życia naszej firmy

Takie praktyki stwarzają duże możliwości z punktu widzenia SEO copywritingu, bowiem w treści możemy umieścić słowa i wyrażenia kluczowe.

Jak to działa, jak w prosty sposób zapewnić naszej stronie dobre wyniki w wyszukiwarce Google?                Zróbmy prosty eksperyment. Wpiszmy w wyszukiwarkę frazę: z życia biura tłumaczeń.                                       Po pierwszych trzech miejscach na pierwszej stronie, które są linkami płatnymi, następne cztery pozycje należą do witryny www.tlumaczeniafonte.eu

Jak widać, w prosty sposób możemy zapewnić sobie dobre miejsce w wynikach wyszukiwania, wyróżnić się na rynku oraz zagwarantować sobie,  że nasz przekaz pozostanie w pamięci klientów.

Nie można zapomnieć, aby treść była dopasowana do profilu naszej firmy i grona naszych odbiorców, choć czasem warto pozwolić sobie na małe odstępstwa. Skomentujmy wynik meczu, napiszmy o zbliżającej się, wyczekiwanej premierze sztuki lub filmu, napiszmy o wydarzeniu z życia firmy itp.

Zagwarantują nam one większe zainteresowanie wśród naszych odbiorców, a my staniemy się bardziej przyjaźni nie będziemy monotematyczni 😉

Tekst inspirowany treścią artykułu w Gazecie Prawnej: „Google zmienia zasady gry. Jeśli się do nich nie dostosujesz, możesz zniknąć z sieci”, autorstwa Macieja Miłosza.