Krótka historia kart świątecznych
Wszystko ma swoją historię, karty świąteczne też, choć dzisiaj życzenia przesyłane pocztą tradycyjną zostały zdominowane przez Internet.
Może to wydawać się nieprawdopodobne, ale początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu. Ludzie pisali wtedy życzenia na papirusie. Oczywiście nie były to życzenia Bożonarodzeniowe, a związane z końcem roku.
W Chinach wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku.
W Europie w XV wieku zaczęto produkować kartki ręcznie.
Pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Wiąże się z tym ciekawa historia. Sir Henry Cole, biznesmen, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Miał bardzo wielu znajomych, dla których własnoręcznie tworzył, wypisywał i wysyłał karty z życzeniami.
Po kilku latach znudziły mu się kartki pisane osobiście i postanowił je ulepszyć. W 1843 roku poprosił malarza Johna Callcotta Hersleya, aby ten mu namalował obrazek, na którym była szczęśliwa rodzina, siedząca przy wigilijnym stole poniżej widniał tekst: „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku”.
Taki projekt przekazał do drukarni i poprosił o wydrukowanie w ilości tysiąca sztuk, co miało stanowić zapas na przyszłe święta.
Z czasem zaczęto przyklejać znaczki z motywami świątecznym.
We Włoszech osobą, która wysyłała kartki świąteczne do swoich znajomych był Nicolo Monte Mellini z Włoch. W 1709 roku wysłał życzenia na kartach. Ta idea zainspirowała dwie drukarnie w Mediolanie, które zaczęły produkować kartki z życzeniami i sprzedawać je masowo.
Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym, dopiero w 1875 roku dopuszczono je do obiegu międzynarodowego. Od tej pory nastąpił szybki rozwój korespondencji pocztówkowej.
Jak podawał „Kurier Warszawski” w 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku, rozesłano 350 milionów kart pocztowych.
Jak widać, trudno tak naprawdę dokładnie określić, kto i kiedy rozpoczął ich produkcję, jako pierwszy.
Dzisiaj jest to dla nas naturalne. Wysyłamy życzenia do rodziny, do swoich partnerów biznesowych, osób nam bliskich. Karty pocztowe i listy zdominował Internet, choć jest jeszcze wiele osób, które kultywują tradycję przesyłania życzeń tradycyjną pocztą. Ważna jest pamięć.